Home / Genel / Çözüm Süreci Yeniden Başlıyor Mu?

Çözüm Süreci Yeniden Başlıyor Mu?

Gerek KCK yöneticisinin makalesinde vermiş olduğu mesaj, gerekse gazetecilerin “Çözüm sürecinin geleceği ne olacak?” sorusuna,

Sn. Erdoğan’ın verdiği cevap: “Ben çözüm süreci kaldırılmıştır demedim; buzdolabına konulmuştur dedim. İşler yolunda giderse, süreç yeniden gündeme gelir.”

Bu sözler devletin çözüm sürecine yeniden dönebileceğini ifade etmekte…

Buradan hareketle, kamuoyunda çatışmalı süreç bitiyor mu? Çözüm süreci yeniden başlıyor mu? Umudu oluştu…

KCK Eş Başkanı Bese Hozat’ın 1 Kasım seçimleri öncesinde PKK’nın ateşkes ilan edebileceği sinyalini verdiği makalesinin ardından gözler PKK’ya çevrilirken, kulislerde açıklamanın önümüzdeki bir kaç gün içinde yapılacağı konuşulmaya başlandı…

Sn. Erdoğan konuşmasında…  “İşler yolunda giderse” PKK ve HDP, silahları devreden çıkarırsa ancak devlet çözüm sürecine yeniden dönebilir. “Silahların susturulması” demiyorum; Devlet, artık PKK ve HDP’ nin oyalama taktiğiyle zaman kaybetmez… diye devam etmektedir.

Sn. Erdoğan’ın “işler yolunda giderse” sözüyle, daha önce de dile getirdiği gibi PKK’nın silahsızlanmayı kabul etmesi olarak ifade etmektedir.

Bunu kabul etmeden devlet kademesinde “işlerin yolunda gittiği” anlamına gelmediği görülmektedir… Dolayısıyla, PKK’nın bir süreliğine silahları susturması, devletin çözüm sürecine hemen dönmesini sağlayacağı sonucu çıkmamaktadır.

Devletin en tepesinde, bu konuda bir kararlılık olduğu gözlemlenmektedir.

Görülüyor ki, Devlet ile HDP ve PKK arasında geçmişten kaynaklı olarak bir inançsızlık, bir güvensizlik hâkim… Yani taraflar arasında bir güven sorunu var…

İşlerin yoluna girmesi için öncelikle bu güven sorununun aşılması noktasında çaba harcanması, güvenin tesis edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Geçici olarak silahların susması düşüncesi bile olumlu bir gelişme, ancak önemli olan bunun kalıcı hale getirilmesidir.

Özetle;

Bu sorun;

Toplumsal bir sorun…

Hepimizin sorunu…

Türkiye’nin sorunu…

Toplumun bütün kesimlerinin sorumluluk bilinciyle hareket edip elinden geleni yaparak, sadece palyatif çözümler değil kalıcı çözüm üretmek için çaba gösterilmesinde yarar görüyorum.

Allaha emanet olun…

 

Burhan İSEN

21.Dönem Batman Milletvekili

About Burhan İsen

Eczacılık Fakültesi, Hukuk Ön lisans İle İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Mezunu...Halkla İlişkiler Öğrencisi, Siyasetçi, Yazar... Yitemder Başkanı İş Adamı ve 21. Dönem Milletvekili.

Check Also

SİYASETTE FETÖ TEMİZLİĞİNİN YOLU SEÇİMDEN GEÇER…

FETÖ’nün siyasi ve üst düzey bürokrasi ayağına dokunulmuyor polemiği… aslında uzun zamandır çeşitli kesimler tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.