Home / Uncategorized / Erken Seçim Olabilir Mi?  

Erken Seçim Olabilir Mi?  

 

Önümüzdeki seçimlerin tarihlerine baktığımızda… yerel yönetimlerin seçimi 2019 yılının baharında, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler ise aynı yılın sonbaharında görünse de…

Bana göre,

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler… yerel yönetim seçiminin önüne çekilerek, 2018 yılında erken seçime gidilme olasılığı çok yüksektir.

Neden diyecekseniz?

Çünkü…

Yerel yönetim seçimlerinden düşük oy alma olasılığı varken… bir sonraki yapılacak cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri (iktidar partisi açısından düşünüldüğünde) riske etmek ne kadar rasyonel olabilir?

Ak Partinin geçmişte gerek yerel ve gerekse genel seçimlerde almış olduğu oy oranlarına baktığımızda, daha çok genel seçimlerde oylarını artırdığı görülmektedir.

Yerel seçimlerde alınabilecek düşük bir oy oranının Ak Parti seçmeninde moral ve motivasyon kaybına sebebiyet verebileceği aşikardır.

Bu da sonraki seçimleri etkilemesi anlamına gelecektir.

Ak Partinin… İktidar partisi olarak süreci çok iyi yöneterek lehine olabilecek konjonktörü yakalayıp; seçime gidebileceğini görmek çok zor olmasa gerek.

Parti, içindeki değişimi ve teşkilat kongrelerini yapmış… TBMM’de gerekli yasaları (uyum yasaları vb.) çıkartmak suretiyle 2018 yasama döneminde görevini tamamlamış olacaktır.

Seçim sürecine girerken,

Hükümet tarafından toplumu rahatlatmak amacıyla bir takım adımların atılacağını da görmek mümkündür.

Bu adımların…

Ekonomik,

Sosyal ve

Toplumsal huzuru sağlayan adımlar olması gerekir.

Bu perspektifle…

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin yerel yönetim seçiminden önce yapılmasının daha akılcı olacağı görülmektedir.

Dolayısıyla…

Erken seçim… kaçınılmaz gibi gözüküyor.

Allah’a emanet olun.

 

 

Burhan İSEN

  1. Dönem Milletvekili

 

 

 

 

 

About Burhan İsen

Eczacılık Fakültesi, Hukuk Ön lisans İle İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Mezunu...Halkla İlişkiler Öğrencisi, Siyasetçi, Yazar... Yitemder Başkanı İş Adamı ve 21. Dönem Milletvekili.

Check Also

Ramazan Ayını Anlamak…

Ramazan;  inanç toplumsalında birleşme… İhtiyacı olan insanları düşünmenin daha da önemsendiği, toplumsal değerlerin, sevginin, saygının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.