Home / Genel / CEMAATLERİN BİAT KÜLTÜRÜ…

CEMAATLERİN BİAT KÜLTÜRÜ…

Bayramda memlekette… Üst düzey bir yetkili olan, çok sevdiğim dostumla sohbet ederken… TSK’da FETÖ/PDY yapılanmasının çok güçlü olduğunu, hatta general düzeyinde de çok fazla sayıda olduklarını söylüyordu.

Kurumun en etkili yerlerinde görev yaptıklarını, bunun çok tehlikeli bir boyuta ulaştığını dile getiriyordu.

Hatta Rusya uçağının vurulmasını bile… Ankara’nın haberi olmadan, bunlar tarafından gerçekleştirildiğini ifade ediyordu.

Bunun devlet tarafından da bilindiğini ancak, terör ile mücadelede zafiyet yaşanmaması için şu an bir şey yapılamıyor, diye belirtiyordu.

Bu durumu öğrendikten sonra doğrusu çok tedirgin oldum… Hatta bu tedirginliğimi de zaman zaman Ankara’da sohbet ettiğim arkadaşlarımla da paylaştım.

Anlatılanlar, bana çok mantıklı gelmişti… Bu yapılanmanın her Kuruma sirayet edebileceğini tahmin etmek, o kadar da zor değildi.

Çünkü… TUS, KPPS, Polis okulları, Askeri okullar vb. sınav sorularını bir şekilde elde edip, kendi mensuplarına verdikleri bilinmekteydi.

Böylelikle… İstedikleri okullara, istedikleri Kurumlara girebilme şansını elde ediyorlardı.

Cemaatlerde biat kültürünün olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Biat kültürü ile hareket edenlere… Cemaatlere… Cemaat mensuplarına… Devletin Kurumlarının her kademelerinde pâye verilmesi; Devletin her kademesinde bulunmaları doğru olabilir mi?

 

Peki…

Cemaatin, Devletin bütün Kurumlarına istisnasız eleman yerleştirebilmesi ve bu gücün kaynağının/desteğinin sorgulanması gerekmiyor mu?

Bu yapının bütün devlet kademelerinde Devlet-Millet adına hareket etmeyip, Cemaatin menfaatleri için çalıştıkları bilinmiyor muydu?

Cemaat denince… Sizce diğer cemaatler (amacı dışında hareket eden) çok mu masum?

Biat kültürünün olduğu bir yapıda… Cemaat mensubu, kime hizmet edeceği belli değil mi?

Sizce emri kimden alır?

Bunların Devletten temizlenmesi için, Darbe girişimi olması mı gerekirdi?

Bu soruların tek tek cevapları belli değil mi?

Özetle;

Bence artık herkesin şapkasını çıkararak, önüne koyup düşünmesi gerekir.

Biz nerede yanlış yaptık diye…

Allah’a emanet olun.

 

Burhan İSEN

21.Dönem Milletvekili

About Burhan İsen

Eczacılık Fakültesi, Hukuk Ön lisans İle İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Mezunu...Halkla İlişkiler Öğrencisi, Siyasetçi, Yazar... Yitemder Başkanı İş Adamı ve 21. Dönem Milletvekili.

Check Also

SİYASETTE FETÖ TEMİZLİĞİNİN YOLU SEÇİMDEN GEÇER…

FETÖ’nün siyasi ve üst düzey bürokrasi ayağına dokunulmuyor polemiği… aslında uzun zamandır çeşitli kesimler tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.