Home / Genel / Ak Parti Referandum Mesajının Gereğini Yapacak Mı?

Ak Parti Referandum Mesajının Gereğini Yapacak Mı?

Başbakan Sn. Binali Yıldırım’ın referandum akabinde verdiği demeçte, “Mesajı aldık, gerek teşkilatlarımızda, gerek yerel yönetimlerde ve gerekse kabinede gereğini yapacağız.” dedi.

Sn. Başbakanın bu demecine göre, yeni kan ve yeni bir can değişikliği yapılacağı görülüyor.

7 Haziran seçim sonuçlarını en iyi okuyan Ak Parti, 1 Kasım seçimlerinin galibi oldu.

Önümüzde en geç 2019’da yapılması planlanan Genel Seçimler ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi açısından da düşünüldüğünde;

Ak Parti’nin bu sonucu da çok ciddiye alıp, iyi analiz ederek gerekli tedbirleri alması gerekir diye düşünüyorum.

Yapılan araştırmalarda, o klasik sağ-sol kalıplarının (%65 sağ – %35 sol) kırıldığını ve başta büyük şehirler olmak üzere şehirli, daha eğitimli, dünyaya entegre olan bireysel hak ve özgürlükleri önemseyen yeni bir sosyolojinin oluştuğunu ve bunun halk oylamasında etkili olduğu görülmüştür.

Ak Parti, sürekli kamuoyu araştırmaları yaparak halkın nabzını iyi tutan bir parti olarak… Halkın taleplerini iyi okuyabilen Sn. Cumhurbaşkanın liderliğinde bu sosyolojik durumu ve halkın talep ve isteklerini göz ardı etmesi mümkün olabilir mi?

Nitekim;

Ak Parti yönetiminin, Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında 11 kişiden oluşan “Siyasi Analiz Komisyonu” kurarak,

16 Nisan’da gerçekleştirilen referandum sonuçlarını, halkın verdiği mesajı doğru okumak ve seçim sonuçlarının tüm yönleri ile değerlendirilmesi amacıyla çalışmalara başladığı belirtildi.

Bu komisyon, seçmenin anayasa değişikliği halk oylamasındaki eğilimine ilişkin yanıt arayacak… Çalışma kapsamında, il ve ilçe teşkilatları, belediyeler ile genel merkezin performansı ölçülecek.

Bakan ve milletvekillerinin seçim bölgelerinde ne kadar etkili olduklarının da değerlendirileceği belirtiliyor.

Komisyon belli bir sürede gerekli çalışmalarını tamamlayıp, Genel Başkan Sn. Yıldırım ve nihayetinde Sn. Erdoğan’a iletmiş olacaklardır.

Bu çalışmalar sonucunda,

Teşkilatlarda,

Yerel yönetimlerde,

Genel merkezde ve kabine de bir takım değişiklikler olmasının kaçınılmaz olarak karşımıza çıkacağı aşikârdır.

Kutuplaşma ve ötekileştirmelerden uzak durularak… Toplumun bütün kesimleri ile kucaklaşma politikasının benimseneceği ve toplumsal meselelere çözüm bulunmaya çalışılacağını tahmin etmek çokta zor olmasa gerek.

Belki de MHP birlikteliğine rağmen, Kürt politikasında da değişikliklere gidilecektir.

Umuyorum ki;

Bu çalışmalar ışığında objektif değerlendirmeler yapılacak ve ülkeye, millete, partiye yararlı olabilen… Birikimli, liyakatli ve halkta karşılığı olan… Milletin hizmetkârı olabilen, Çalışkan, Cesur ve Mütevazı (egosuna yenik düşmeyen) kadrolar gelecektir.

Bu vesile ile…

Tüm Emekçilerimizin Bayramını Kutluyorum.

Allah’a emanet olun.

 

Burhan İSEN

21.Dönem Milletvekili

About Burhan İsen

Eczacılık Fakültesi, Hukuk Ön lisans İle İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Mezunu...Halkla İlişkiler Öğrencisi, Siyasetçi, Yazar... Yitemder Başkanı İş Adamı ve 21. Dönem Milletvekili.

Check Also

SİYASETTE FETÖ TEMİZLİĞİNİN YOLU SEÇİMDEN GEÇER…

FETÖ’nün siyasi ve üst düzey bürokrasi ayağına dokunulmuyor polemiği… aslında uzun zamandır çeşitli kesimler tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.