Home / Uncategorized / Kazanma Odaklı Düşünmek…

Kazanma Odaklı Düşünmek…

Yerel seçimlere doğru adım adım yaklaştığımız bu günlerde, siyasi partiler, adaylarını belirlemek için yoğun bir çalışma içerisine girerek, gerek temayül, gerekse kamuoyu araştırmaları yaptırarak, adaylarını seçmeye çalışıyorlar.

Bildiğiniz gibi, 31 Mart yerel seçimlerinin kazanılması veya kaybedilmesi iktidar partisi veya muhalefet partileri açısından çok önem taşımaktadır.

Ak Parti bu seçimlerde başarılı olup, yeni sistemi pekiştirme çabası içinde olacaktır.

Muhalefet partileri ise 24 Haziran seçimlerinde almış olduğu yenilgiyi bertaraf etme çabasına girip yerel seçimleri kazanmanın yollarını bulmak için son bir şans olarak değerlendirmek isteyeceklerdir.

Bu yüzden, siyasi partiler bazı bölgelerde ittifaklar/seçim işbirliklerine gereksinim duymaktalar.

Mümkün olduğunca her kesimden oy alabilecek adaylar ile seçime girmek istediklerini, liderlerin yapmış oldukları görüşmelerden de anlıyoruz.

Ülkemizin genelinde hal böyle iken,

Bölgemizde Batman ilimizi ele aldığımızda…

Belediye başkanlığını kazanmak için iki partinin yarışacağı şimdiden görmek mümkündür.

Bunlardan biri Ak Parti.

Diğeri HDP’dir.

HDP, daha önceki seçim dönemlerine göz attığımızda büyük farklarla seçimleri kazandığını görüyoruz.

Ak Parti ise ikinci parti olarak yerini korumuş.

Peki,

Ak parti için bu yeterli mi?

Bana sorarsanız…

Siyaset, kazanmak için yapılmalı ve kazanmaya odaklanılmalıdır… derim.

Ak Parti ve bölgemizin siyaseti açısından düşündüğümüzde, mutlak kazanmanın yollarını aramak, kazanabilecek aday bulmak için yoğun bir çalışmanın yapılmasının gerekliliğine inanıyorum.

Toplumda karşılığı olan, her kesimle barışık, uzlaşmacı, kendini kanıtlamış, bilgili, deneyimli, vizyoner ve hizmet ehli olan bir adayın bulunması ile… Kazanmanın imkansız olmadığını, bilakis muhtemel olduğunun kanaatindeyim.

Bu bağlamda,

Kazanma ihtimali olmayan adaylar yerine, parti dışından da olabilecek/kazanabilecek, Partinin felsefesini benimsemiş, ilkelerine uygun bir değerin bulunması yararlı olacaktır.

Küçük olsun benim olsun mantığı ile değil,

Büyük olsun herkesin olsun…herkes kazansın demek lazım.

Bu düşünceyle hareket ederek kazanılırsa… Bölge siyasetinin mentalitesinin değişmesi ile birlikte normalleşmesinin yolunun da açılmasına vesile olacaktır.

Allah’a emanet olunuz…

 

Burhan İSEN

21. Dönem Milletvekili

 

 

 

 

 

 

About Burhan İsen

Eczacılık Fakültesi, Hukuk Ön lisans İle İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Mezunu...Halkla İlişkiler Öğrencisi, Siyasetçi, Yazar... Yitemder Başkanı İş Adamı ve 21. Dönem Milletvekili.

Check Also

Ramazan Ayını Anlamak…

Ramazan;  inanç toplumsalında birleşme… İhtiyacı olan insanları düşünmenin daha da önemsendiği, toplumsal değerlerin, sevginin, saygının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.