Home / Genel / TOPLUMSAL HUZUR…

TOPLUMSAL HUZUR…

Her şeyin başı sağlık derler… Oysa huzur da çok önemli… Huzur olmadı mı, sağlık da etkilenir, birçok şey de…  Ailede, işyerinde, yaşanılan toplumda/ülkede huzurun olmayışı her türlü olumsuzluklara sebebiyet verebilir.

Toplumsal huzuru sağlayan ülkeler… Büyüme, gelişme ve sağlıklı düşünme/hareket imkânı yakalayabilirler.

İnsanlar/toplumlar…

Ülkesinde, bölgesinde, evinde, yolunda, işinde… yaşamını sürdürdüğü mekânlarda güvende olabiliyorsa,

Bireysel hak ve hukukunun devlet tarafından korunduğunu ve bu korumanın günlük yaşamına yansıdığını görebiliyorsa,

Hak ve güvenliğinin eşitlik ilkesi içinde, anayasa ve yasaları uygulayanlar tarafından tam olarak korunduğuna emin olabiliyorsa,

Ancak o zaman mutlu/huzurlu olabilir… Ekonomilerini, kültürel ve sanat zenginliklerini geliştirip, daha ileri seviyelere ulaştırarak rekabet edebilme güçlerini sergileyebilirler.

Ülke ekonomisi açısından çok önem arz eden,  yabancı yatırımcının, küresel sermayenin de… Güvenli ve huzurlu ülkeleri tercih ettiği görülmektedir.

Sermaye gibi insan da sakin, huzurlu, güvenli bir ortamda bulunmak ve tüm dış etkilerden korunma konusunda da endişe duymadan yaşamak ister.

Vatandaşın kişisel güvenliği kadar… Ülkenin güvenliğini de göz ardı edemeyiz.

Ülke güvenliği sıkıntıda ise… Kişi güvenliğinin de sıkıntıda olması kaçınılmazdır.

Toplumsal huzurun ve ülke güvenliğinin sağlanması, devletlerin asli görevlerindendir.

Bir ülkenin sınırları içinde yaşayan bütün vatandaşların, her türlü iç-dış tehdit, etnik farklılık, ırkçılık ve kine, nefrete varan olaylara, gelişmelere karşı, temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınmasıyla… Ülke güvenliği sağlanmış olur.

Yaklaşık 40 yıldır PKK ile mücadele, Suriye-Irak’ta yaşanan savaşın bize yansıması ve son olarak da 15 Temmuz hain darbe girişimi ile birlikte… Toplumsal huzur ve ülke güvenliğimiz noktasında sorun/sıkıntılar yaşanmaktadır.

Bu sorun /sıkıntıları aşmanın yolu:

Birlik-beraberlik ruhu içinde…

Toplumsal ve siyasal dayanışma/uzlaşma sağlayarak,

Dış politikada ve dışardan gelebilecek tehditlerde… Haklılığımızı anlatabileceğimiz etkin bir diplomasinin yanında dostlukların kurulması ve sınır güvenliğimizin sağlanması,

İçerde ise… Vesayet altında olmayan… Bağımsız yargıyla,

Suçlular ile mücadele ederken, suçluyu-suçsuzu titizlikle ayırarak kurunun yanında yaş yanmayacak şekilde hareket edilmesi,

Ötekileştirmeden… Bilgili, birikimli ve liyakatli/ehliyetli bürokrasiyle,

Eşit vatandaşlık temelinde, herkesin kendini bulabileceği, hukuksal güvencede hissettiği; insan onuru odaklı, bireysel ve toplumsal hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı; tüm kurum ve kuralları ile yerli yerinde (kuvvetler ayrılığının güçlendirilmesi vb.) demokratik yeni bir Anayasanın yapılmasından geçtiğine inanıyorum.

Sevgi, saygı ve hoşgörünün egemen olduğu, sorunlarını çözmüş, güven duyulan, huzurlu, mutlu ve daha yaşanabilir bir ülke/toplum olarak,

Emin adımlarla geleceğe doğru yürümek umuduyla…
Allah’a emanet olun.

Burhan İSEN

21.Dönem Milletvekili

About Burhan İsen

Eczacılık Fakültesi, Hukuk Ön lisans İle İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Mezunu...Halkla İlişkiler Öğrencisi, Siyasetçi, Yazar... Yitemder Başkanı İş Adamı ve 21. Dönem Milletvekili.

Check Also

SİYASETTE FETÖ TEMİZLİĞİNİN YOLU SEÇİMDEN GEÇER…

FETÖ’nün siyasi ve üst düzey bürokrasi ayağına dokunulmuyor polemiği… aslında uzun zamandır çeşitli kesimler tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.